Dlaczego z punktu widzenia fizjoterapeuty uroginekologicznego zbyt wczesne odpieluchowanie dziecka jest złe? Czy wiesz, że rzutuje to na całe dorosłe życie?
Zwieracz zewnętrzny odbytu dojrzewa do pełnej, dowolnej sprawności dopiero w wieku 2,5 lat (Lowen, Rakowski). Jeżeli u młodszego dziecka podejmujemy próby treningu czystości, to zaczyna ono kontrolować czynności wydalnicze za pomocą innych mięśni dna miednicy oraz mięśni pośladkowych. Kiedy zwieracz zewnętrzny dojrzewa do swojej funkcji, reakcja napięciem na trudne sytuacje przenosi się również na niego.
W ten sposób nadmierne napięcie tych mięśni pojawia się w odpowiedzi na każdą trudniejszą sytuację w życiu. Mięśnie dna miednicy są ciągle w nadmiernym napięciu spoczynkowym. Dorosły traci zdolność do dowolnego, świadomego ich rozluźniania, najczęściej nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
Im wcześniej rodzice podejmują próby odpieluchowania dziecka, tym potem większe chroniczne napięcie mięśni dna miednicy u osoby dorosłej. Warto podkreślić, że nie ma znaczenia czy dziecko uczy się kontroli mikcji czy defekacji zachęcone nagrodą, czy w obawie o karę. Obie sytuacje prowadzą do przewlekłego napięcia w rejonie miednicy.
Jakie są skutki chronicznego napięcia mięśni dna miednicy?
Ból okolicy mięśni dna miednicy i obręczy miednicy a więc okolicy stawów krzyżowo- biodrowych, biodrowych, pośladków, bóle lędźwiowo – krzyżowe, zaburzenia czynności narządów miednicy mniejszej, zaburzenia seksualności, a nawet objawy z kręgosłupa piersiowego czy szyjnego i zawroty głowy oraz migreny.
Drugim problemem związanym z zbyt wczesnym odpieluchowaniem, to nawyk parcia przy sikaniu, czyli nawyk który uruchamia tłocznię brzuszną.
Dziecko, zachęcone nagrodą lub w obawie o karę, zaczyna przeć na nocniku, zamiast się rozluźnić i pozwolić aby mikcja odbyła się fizjologicznie, przez rozluźnienie zwieraczy i pracę mięśnia wypieracza. Oczywiście nawyk staje się dla dziecka normą w życiu dorosłym, a trzeba wiedzieć, że parcie na toalecie doprowadza do osłabienia mięśni dna miednicy oraz może zaburzać funkcję mięśnia wypieracza, który notabene nie jest zależny od naszej woli (sterowny autonomicznie). Stąd już bardzo blisko do problemów z nietrzymaniem moczu.
Jeśli jesteś już bogatsza/ bogatszy o tę wiedzę, to zastanów się, czy naprawdę warto spieszyć się w temacie odpieluchowania dziecka.